‘Renard’, ‘Nàufrags’ i ‘Libèl·lula’, finalistes als Premis de la Crítica Familiar
Les produccions ‘Renard o el llibre de les bèsties’ de Teatre obligatori, ‘Nàufrags’ de La Industrial Teatrera i ‘Libèl·lula’ de Cia. Toti Toronell són les tres finalistes a Millor espectacle familiar de la 19a edició dels Premis de la Crítica impulsats per Recomana, Associació per a la Promoció de les Arts Escèniques.
Pel que fa a la categoria de Millor espectacle per a joves, els candidats a premi són ‘Tata Mala’ d’Enric Montefusco & Buena suerte, ‘El despertar de la primavera’ d’Orígens Produccions i ‘Mal Martínez. Humor i hòsties’ d’El Terrat.
La gala de lliurament dels premis tindrà lloc el vespre del 27 de març –coincidint amb el Dia Mundial del Teatre– a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm de Barcelona.
Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels diferents jurats, són els següents:
TEATRE
Espectacle:
Dansa d’agost (La Perla 29 / Direcció: Ferran Utzet)
Davant la jubilació (Fundació Teatre Lliure-Temporada Alta / Direcció: Krystian Lupa)
El professor Bernhardi (TNC / Direcció: Xavier Albertí)
Espectacle internacional:
De stille kracht (La força oculta) (Direcció: Ivo van Hove)
De welwillenden (Les benignes) (Direcció: Guy Cassiers)
MDLSX (Motus / Direcció: Enrico Casagrande i Daniela Nicolò)
Director:
Julio Manrique (La treva)
Lluís Pasqual (A teatro con Eduardo)
Ferran Utzet (Dansa d’agost)
Actriu principal:
Emma Vilarasau (Infàmia)
Laura Conejero (La fortuna de Sílvia)
Marta Angelat (Davant la jubilació)
Actor principal:
Lluís Homar (El professor Bernhardi)
Ramon Madaula (A teatro con Eduardo)
Ernest Villegas (Un obús al cor)
Actriu repartiment:
Anna Moliner (Infàmia)
Rosa Renom (El preu)
Mima Riera (La treva)
Actor repartiment:
Manel Barceló (El professor Bernhardi)
Ramon Madaula (La treva)
Lluís Villanueva (Caïm i Abel)
Musical:
El despertar de la primavera (Orígens Produccions)
Gente bien (La Cubana)
Scaramouche (Dagoll Dagom)
Text:
hISTÒRIA (Jan Vilanova Claudín)
Infàmia (Pere Riera)
Victòria (Pau Miró)
Dramatúrgia / Adaptació:
El professor Bernhardi (Lluïsa Cunillé)
In memoriam (Lluís Pasqual)
Ronda naval sota la boira (Adrià Aubert i Maria Canelles)
Espai escènic:
A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)
El professor Bernhardi (Lluc Castells i Jose Novoa)
Victòria (Max Glaenzel)
Il·luminació:
A teatro con Eduardo (Xavi Clot)
Dansa d’agost (Guillem Gelabert)
Un obús al cor (Quim Blancafort)
Vestuari:
A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar)
Maria Estuard (Mercè Paloma)
Scaramouche (Montse Amenós)
Eines digitals:
Birdie (Vicenç Viaplana i Alberto Barberá)
Claudia (Eugenio Szwarcer)
Nora (Joan Rodón)
Espai sonor:
Davant la jubilació (Roger Ábalos)
Pluja (Clara Peya)
Scaramouche (Roc Mateu)
Noves tendències:
Afasians – The Last Conference (Los Corderos-sc i Za!)
Birdie (Agrupación Señor Serrano)
Claudia (La conquesta del Pol Sud)
Revelació:
El despertar de la primavera (Companyia jove: Elisabet Molet, Laura Daza, Jana Gómez, Clara Solé, Mireia Coma, Clara Gispert; Marc Flynn, Eloi Gómez, Dídac Flores, Marc Udina, Roc Bernadí, Àlex Sanz, Bittor Fernández)
Enric Montefusco (Tata Mala)
Ricard Farré, Enric Cambray (Les dones sàvies)
DANSA
Espectacle:
Afasians / The Last Conference (Los Corderos & Za!)
La piel del huevo te lo da (Sol Picó)
7 Lunas (María Muñoz – Niño de Elche)
Espectacle internacional
Mongrel (Göteborgsoperans Danskompani)
Nicht Schlafen (Alain Plantel – Ballets C de la B)
The dogs days are over (Jan Martens)
Coreografia
Escrit en l’Aire (Gelabert – Valère Novarina – Moisès Maicas)
Mongrel (Marina Mascarell – Göteborgsoperans Danskompani)
Oskara (Marcos Morau – Kukai Dantza)
Solo
Escrit en l’Aire (Gelabert – Valère Novarina – Moisès Maicas)
Le Recital des Postures (Yasmine Hugonnet)
Molar (Quim Bigas)
Ballarina
Eulàlia Bergadà (Gold Dust Rush)
Marina Rodríguez (Kova ¬ Geographic Tools)
Roser Tutusaus (Menar)
Ballarí
Ciro Tamayo (Coppélia – Ballet Nacional de Sodre)
David Climent (Afasians -The Last Conference / Al Baile)
Miquel Fiol (Back Àbac)
ARTS DE CARRER
Espectacle:
Menar (Joan Català i Roser Tutusaus)
Molar (Quim Bigas)
Terra condere (Silere)