8 / 03 / 17

‘Renard’, ‘Nàufrags’ i ‘Libèl·lula’, finalistes als Premis de la Crítica Familiar

Les produccions ‘Renard o el llibre de les bèsties’ de Teatre obligatori, ‘Nàufrags’ de La Industrial Teatrera i ‘Libèl·lula’ de Cia. Toti Toronell són les tres finalistes a Millor espectacle familiar de la 19a edició dels Premis de la Crítica impulsats per Recomana, Associació per a la Promoció de les Arts Escèniques.

Pel que fa a la categoria de Millor espectacle per a joves, els candidats a premi són ‘Tata Mala’ d’Enric Montefusco & Buena suerte, ‘El despertar de la primavera’ d’Orígens Produccions i ‘Mal Martínez. Humor i hòsties’ d’El Terrat.

La gala de lliurament dels premis tindrà lloc el vespre del 27 de març –coincidint amb el Dia Mundial del Teatre– a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm de Barcelona.

Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels diferents jurats, són els següents:

TEATRE

Espectacle:

Dansa d’agost (La Perla 29 / Direcció: Ferran Utzet)

Davant la jubilació (Fundació Teatre Lliure-Temporada Alta / Direcció: Krystian Lupa)

El professor Bernhardi (TNC / Direcció: Xavier Albertí)

Espectacle internacional:

De stille kracht (La força oculta) (Direcció: Ivo van Hove)

De welwillenden (Les benignes) (Direcció: Guy Cassiers)

MDLSX (Motus / Direcció: Enrico Casagrande i Daniela Nicolò)

Director:

Julio Manrique (La treva)

Lluís Pasqual (A teatro con Eduardo)

Ferran Utzet (Dansa d’agost)

Actriu principal:

Emma Vilarasau (Infàmia)

Laura Conejero (La fortuna de Sílvia)

Marta Angelat (Davant la jubilació)

Actor principal:

Lluís Homar (El professor Bernhardi)

Ramon Madaula (A teatro con Eduardo)

Ernest Villegas (Un obús al cor)

Actriu repartiment:

Anna Moliner (Infàmia)

Rosa Renom (El preu)

Mima Riera (La treva)

Actor repartiment:

Manel Barceló (El professor Bernhardi)

Ramon Madaula (La treva)

Lluís Villanueva (Caïm i Abel)

Musical:

El despertar de la primavera (Orígens Produccions)

Gente bien (La Cubana)

Scaramouche (Dagoll Dagom)

Text:

hISTÒRIA (Jan Vilanova Claudín)

Infàmia (Pere Riera)

Victòria (Pau Miró)

Dramatúrgia / Adaptació:

El professor Bernhardi (Lluïsa Cunillé)

In memoriam (Lluís Pasqual)

Ronda naval sota la boira (Adrià Aubert i Maria Canelles)

Espai escènic:

A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)

El professor Bernhardi (Lluc Castells i Jose Novoa)

Victòria (Max Glaenzel)

Il·luminació:

A teatro con Eduardo (Xavi Clot)

Dansa d’agost (Guillem Gelabert)

Un obús al cor (Quim Blancafort)

Vestuari:

A teatro con Eduardo (Alejandro Andújar)

Maria Estuard (Mercè Paloma)

Scaramouche (Montse Amenós)

Eines digitals:

Birdie (Vicenç Viaplana i Alberto Barberá)

Claudia (Eugenio Szwarcer)

Nora (Joan Rodón)

Espai sonor:

Davant la jubilació (Roger Ábalos)

Pluja (Clara Peya)

Scaramouche (Roc Mateu)

Noves tendències:

Afasians – The Last Conference (Los Corderos-sc i Za!)

Birdie (Agrupación Señor Serrano)

Claudia (La conquesta del Pol Sud)

Revelació:

El despertar de la primavera (Companyia jove: Elisabet Molet, Laura Daza, Jana Gómez, Clara Solé, Mireia Coma, Clara Gispert; Marc Flynn, Eloi Gómez, Dídac Flores, Marc Udina, Roc Bernadí, Àlex Sanz, Bittor Fernández)

Enric Montefusco (Tata Mala)

Ricard Farré, Enric Cambray (Les dones sàvies)

 

DANSA

Espectacle: 

Afasians / The Last Conference  (Los Corderos & Za!)

La piel del huevo te lo da (Sol Picó)

7 Lunas (María Muñoz – Niño de Elche)

Espectacle internacional

Mongrel (Göteborgsoperans Danskompani)

Nicht Schlafen (Alain Plantel – Ballets C de la B)

The dogs days are over (Jan Martens)

Coreografia

Escrit en l’Aire (Gelabert – Valère Novarina – Moisès Maicas)

Mongrel (Marina Mascarell – Göteborgsoperans Danskompani)

Oskara (Marcos Morau – Kukai Dantza)

Solo

Escrit en l’Aire (Gelabert – Valère Novarina – Moisès Maicas)

Le Recital des Postures (Yasmine Hugonnet)

Molar (Quim Bigas)

Ballarina

Eulàlia Bergadà (Gold Dust Rush)

Marina Rodríguez (Kova ¬ Geographic Tools)

Roser Tutusaus (Menar)

Ballarí

Ciro Tamayo (Coppélia – Ballet Nacional de Sodre)

David Climent (Afasians -The Last Conference / Al Baile)

Miquel Fiol (Back Àbac)

 

 

ARTS DE CARRER

Espectacle:

Menar (Joan Català i Roser Tutusaus)

Molar (Quim Bigas)

Terra condere (Silere)

Comments are closed.

Pin It on Pinterest

Share This